יום שבת, 25 באוקטובר 2008

פלדנקרייז - תנועה נכונה ויציבה נכונה

כמה מילים על שיטת פלדנקרייז לטיפול בבעיות יציבה ושיפור מנח הגוף:


נקודת המוצא של שיטת פלדנקרייז היא האבחנה שהאדם הבוגר מסגל לעצמו במהלך חייו הרגלי תנועה מזיקים ופוגעים, בניגוד לתינוק שמתנועע נכון באופן טבעי. מתוך נסיונו האישי של פלדנקרייז, כפגוע ברך ובהסתמכו על הידע שרכש הן המדעי והן בתורות הלחימה בנה את שיטתו.

פלדנקרייז טוען שאנשים מדברים, מתנועעים, חושבים ומרגישים באופן שונה האחד מן השני, ובהתאם לתפיסתם את עצמם. תפיסה זו הקשורה בדימויים העצמי, התפתחה במהלך חייהם. התהליך ההתפתחותי של הפרט נבנה ומתעצב מתוך האופן בו הוא מגיב לגירויים אשר החיים מציבים בפניו. הגירויים מפעילים את מערכת העצבים בעזרת החושים והיא זו המארגנת את התגובות ומפעילה את הגוף.


פלדנקרייז בהרצאתו טוען שכאשר בודקים את מידת הבהירות של האנשים לגבי גופם ובמיוחד החלקים הנסתרים מן העין, מגלים שהתמונה הקיימת בתודעתם היא זעומה ומעוותת. לאחר שבדק אלפי אנשים הבין שלמעשה לא קיים אדם שתפישתו הגופנית והקינסטטית מושלמת. אצל כל אחד בהתאם לדפוסים שסיגל לעצמו קיימים חלקי גוף שהם או מכווצים מדי או חסרי חיוניות לחלוטין. בדרך כלל שני הקצוות הללו מתקיימים ביחד. מאחר שהגוף דינאמי ושואף לאזן את עצמו, תתרחש בגוף תגובת שרשרת של עיוותים נוספים ביחס לכל שיבוש שמתקיים. אם לדוגמא העורף מכווץ מדי בצד השמאלי, אזי הצד הימני יפצה על כך בחוסר מתח וכתוצאה מכך הראש יטה שמאלה. מתוך עבודתו וניסיונותיו גילה שישנו קשר בין תפיסת המציאות לתפיסה ולארגון של הגוף. אצל אנשים בעלי הפרעות פסיכוטיות הסילופים בדמות הגוף שלהם הם הקשים ביותר. ניתן לראות לדבריו שכל השרירים בגוף מוחזקים בהתאם לדמות שאנשים חושבים שהם.

ותודה לורדה הנחמדה

לאתר שלי : יציבה נכונה

צור קשר עכשיו, לשיעור תנועה או טיפול פרטני בבעיות תנועה וטיפול בליקויי יציבה.

אין תגובות: